Categories
Golf

Golf – MATCH PLAY VS. STROKE PLAY

Match play to forma golfa, w której gracze rywalizują w meczach o z góry ustalonej liczbie dołków. Wynik jest określany przez liczbę wygranych dołków. Każdy dołek wygrywa gracz, który ukończy go w najmniejszej liczbie uderzeń, włączając w to wszelkie uderzenia grane na putting green; ale jeśli obaj gracze ukończą dołek z równymi uderzeniami, wtedy każdy gracz wygrywa ten dołek. Remis oznacza nieukończony mecz; może być ogłoszony przed ukończeniem lub po ukończeniu, jeśli obaj gracze zdobyli cztery punkty na swoim arkuszu tally (lub jego odpowiedniku).

Każdy dołek jest ukończony, gdy wszyscy gracze wykonali swoją kolej i trafili we wszystkie przeszkody. Na przykład: Jeśli na danym polu golfowym nie ma żadnych zagrożeń wodnych, a Ty uderzyłeś swoim drugim strzałem w jedno z nich, ale nie chcesz ponieść karnych uderzeń za uderzenie out-of-bounds (ponieważ zrobienie tego skutkowałoby dyskwalifikacją), to przed przystąpieniem do dalszej gry musisz skorzystać z ulgi w leżeniu (tzn. zapytać urzędników, czy uznają tę ulgę za ważną, czy nie). Można albo upaść za miejscem, w którym spadła piłka, albo ustawić się jak najbliżej miejsca, w którym leżała – ale nie bliżej niż za jej pierwotnym miejscem spoczynku – przed kontynuowaniem gry na zasadach karnych uderzeń określonych przez poszczególne organy zarządzające, takie jak członkowie komitetu ds. zasad USGA lub R&A.

INTEGRALNE CZĘŚCI POLA GOLFOWEGO

  • Pole golfowe. Obszar terenu przygotowany do gry jako pole golfowe, w tym pola tee i putting greeny.
  • Domek klubowy na polu golfowym. Budynek, w którym golfiści mogą uzyskać przekąski, odpoczynek i inne usługi podczas rund gry na polu golfowym.
  • Pro shop pola golfowego. Sklep, w którym sprzęt do gry w golfa jest sprzedawany lub wypożyczany graczom przed rozpoczęciem rundy gry na polu golfowym (na przykład: kije, piłki lub buty).

Leave a comment